În atașament se regăsesc programarea inspecțiilor la clasă, probelor practice, probelor orale și probei de intensiv/bilingv.
La inspecțiile la clasă au fost programați toți candidații care nu sunt înscriși la definitivat sau care și-au exprimat dorința de a susține inspecția la clasă.
Dacă nu vă regăsiți la una dintre probe (inpsectie / proba practica / proba orala) ne anunțați cât mai repede pe adresa
titularizare2025@isjarad.ro.
Notele obținute la probele de inspecție, proba practică și proba orală
NU trebuie depuse personal la ISJ de către candidați. Acestea vor fi transmise direct de către unitățile de învățământ în care s-au desfășurat probele respective.
Precizări privind desfăşurarea inspecţiei la clasă:
1) Candidaţii se vor prezenta cu cel puţin o zi înaintea susţinerii inspecţiei speciale la unitatea de învăţământ în care se organizează inspecţia pentru a confirma prezenţa şi a se informa asupra condiţiilor necesare în vederea susţinerii lecţiei.
2) Candidații se vor prezenta la data şi ora stabilită la unitatea şcolară în care se organizează inspecţia la clasă, în vederea susţinerii probei de concurs.
3) Candidaţii vor avea asupra lor proiectul de lecţie pe care îl vor prezenta comisiei de concurs.
4) Candidaţii îşi vor pregăti materialul didactic în vederea susţinerii lecţiei. Unităţile şcolare vor asigura sprijinul logistic în vederea desfăşurării în bune condiţii a probelor de concurs. Candidatul este obligat să solicite din timp asigurarea unor materiale didactice şi trebuie să se asigure de posibilitatea unităţii şcolare de a-i răspunde solicitării.
5) Membrii comisiei de evaluare a inspecţiei la clasă vor aprecia separat, pe câte o fişă de evaluare, activitatea desfăşurată de către candidat.
6) După încheierea lecţiei, candidatul va preda comisiei de evaluare proiectul de lecţie şi materialele didactice anexe proiectului didactic.
7) Membrii comisiei notează activitatea candidatului, fiecare pe câte o fişă de evaluare şi apoi completează în borderoul final notele şi media notelor acordate de cei doi evaluatori.
8) Candidatul semnează pe fişa de evaluare de luare la cunoștință
9) Candidatului i se eliberează o adeverință cuprinzând nota obținută. Adeverința va fi semnată de directorul și secretarul unității de învățământ unde s-a susținut inspecția specială.
Candiaţii care din motive medicale, justificate cu documente, nu se pot prezenta la inspecţia specială vor anunţa telefonic acest lucru la secretariatul unităţii de învăţământ unde este programată inspecţia cel târziu în ziua programată pentru susţinerea probei.
Candidatul se va prezenta la unitatea de învăţământ în care au fost programați cu certificatul medical care justifică indisponibilitatea în vederea reprogramării inspecţiei speciale la clasă, nu mai târziu de ultima inspecţie programată în unitatea respectivă.
Actualizare (actualizările sunt marcate cu culoarea verde în tabel):
23.05.2025, ora 21.35 - PROGRAMAREA INSPECȚIILOR SPECIALE - DISCIPLINE SPORTIVE - KINETOTERAPIE.pdf